Magical Acting &

Method Acting

Workshop

07-08 Temmuz 2014 /

13:00 – 19:30

BO Studio

Kayıtlar başladı: 0212 251 37 42

bosahne@bosahne.com


 

 

PROGRAM KİMLER İÇİNDİR?

 

Profesyonel oyuncular; Oyunculuk sanatlarını ve bilgilerini yüksek seviyede tutmalarını ve ifade zenginliklerini kendilerine adapte etmelerine, kendilerini ve yeteneklerini yeniden, farklı bir bakış açısıyla değerlendirmelerine, düzenlemelerine ve henüz keşfetmedikleri yeni yollar bulmalarına yardımcı olur.

 

Yeni başlayan oyuncular; Kişisel ve bireysel ifade tarzlarını geliştirmelerinde yardımcı olur.

 

Güzel Sanatlar ile uğraşan herkes; Kendi yaratıcılıklarının temellerini keşfetmenin yollarını bulmaya yardımcı olur.

 

Bu yöntemleri çalışmalarında pratik şekilde kullanmayı öğrenirler.
Ayrıca kendi tarzına ve karakterine göre yeni ifade imkanları geliştirir,
yeni yollarını bulmaya yardımcı olur
.ÇALIŞMALARIN İÇERİĞİ?

 

İki farklı Metot

 

1- “MAGİCAL ACTING / DOĞAL OYUNCULUK”

Son derece duyusal bir yöntemdir.

Bu yöntem dünyada tektir. Görünmezin görünür yapılmasını sever,
duyuları en hassas şekilde yönlendirir,
yani enerjiler hisleri konuşturur,
hisler enerjileri değil.

Duyular enerjileri algılar ve vücut ‘kendiliğinden’ harekete geçer.

Strasberg’in öğrencisi Dominique De Fazio tarafından geliştirilmiş ve Acting Labor tarafından optimize edilmiştir. Fazla tanınmayan yeni bir oyunculuk yaklaşımı olmakla birlikte önemi hızla fark edilen uluslararası bir yöntemdir.
Duyumsal ve bedensel oyunculuk yöntemi olarak, karizma / aura / enerji arttırabilir.

Oyuncunun duyularının algıladığı enerjilerden dolayı kendi kinetik enerjisini aktive eden ve bu kapsamda yüksek karizma, güçlü fakat  aynı zamanda rahat ve gevşek duruş yaratmaya dayalı bir oyunculuk yöntemidir.
Oyuncular, dansçılar ve performans sanatçıları için yeni bir yol bulmalarında, 
veya kendini yeniden tanımlamak adına eşsiz bir fırsattır.

 

2- “METHOD ACTING / LEE STRASBERG”

Emosyonel gerçekçi oyunculuk metodu.

Bu metot duyguyu sever, yani oyuncunun ‘bilinç altında arşiv edilmiş’ ve sahnede ‘anlık’ yaşanan duyguları oynar, hisleri konuşturur, böylece gerçekçi olmayı tercih eder.

Egzersizlerde temel olarak duyumsal, bedensel, zihinsel, sesle, partnerle, doğaçlama, film ve tiyatro ağırlıklı sahne çalışmaları yapılır.

Lee Strasberg, 1920lerde Konstantin Stanislavski’nin oyunculuk metodundan etkilenerek 1930’larda New York’ta  kurduğu Group Theatre da yeni varyasyon olarak geliştirmiştir.

Strasberg metodunu, Elia Kazan'ın 1947 de kurduğu "Actors Studio" öğrencilerine öğretmiş ve yaygınlaştırmıştır. Duygusal, bedensel ve oyunculukta son derece etkin, oyuncunun yaratıcı kaynaklarını aktive eden bir metottur.
Yüksek konsantrasyon, güçlü duruş ve özgün ifade yaratma amaçlı bir çalışmadır. Oyuncunun duygusal hafızasından (Sense Memory), yani geçmişte yaşanan duygularından dolayı ‘bilinç altında arşiv edilmiş’ ve ayrıca sahnede ‘anlık yaşanan’ duygularından yararlanılır.

Gerçekleşen emprovizasyonlar esnasında oyuncu, partnerinden geri dönüş (Feedback) alarak rolün özüne inmeyi öğrenir. Oyuncu, bu yöntemleri rol çalışmalarında pratik şekilde kullanmayı öğrenir. Bununla birlikte kendi tarzına
ve karakterine göre yeni ifade imkanları geliştirir.NASIL BİR ÇALIŞMA?

 

Her iki metotla; yaratıcı oyunculuğun temeli olan gerçekçi emprovizasyon,
yani -yaratıcılık-, -bedensel ifade-
ve performatif İletişim’i geliştiren egzersizler ve çalışmalar yapılacaktır.

Bu egzersizler, edebi sahne ve metinlerle çalışılacaktır. Strasberg Metodundaki (conflict transportation - çatışmayı taşıma) ve Magical Acting’e dayanan yöntemde (energy transformation ve energy transportation) Enerji transformasyonu ve Enerji taşıma teknikleri ile çalışılacak ve bu teknikler kullanılarak ayrıca kamera karşısında denemeler yapılacaktır.

 

Yönetmenler, oyuncular ve sanatçılar çalışmalarında kendi tarzına ve karakterine göre yeni ifade imkanları geliştirir, yeni yollar bulmalarına yardımcı olur.


EĞİTMEN

 

EĞİTMEN / OYUNCU: ERCAN ÖZÇELİK 

 

1965 doğumlu. Almanya’da 1985 ile 1988 yılları arasında Gustaf Gründgens Rolphe de la Croix öğrencisi olarak Badische Schauspieleschule Karlsruhe’de oyunculuk eğitimi aldı ve Bruchsal Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu, Bremen Tiyatrosu,

Berlin Schiller Tiyatrosu ve Nationaltheater Mannheim’da kadrolu oyuncu olarak çalıştı.

Kendini Grotowski, Lee Strasberg ve Dominique De Fazio oyunculuk tekniklerine adadı ve De Fazio’nun öğrencisi olarak dersler aldı. Freie Universität Berlin Üniversitesinde Film ve Tiyatro ana sanat dalları ve bilimsel bölümlerinden

Master of Art (M.A.) olarak mezun olup eğitimini optimize etmek amacı ile

Humboldt Universität zu Berlin Üniversitesinde Görsel Estetik üzerine doktorasını yaptı. Acting Labor kurucularından ve Berlin’de eğitimler vermeye devam etmekte.

http://www.acting-labor.com/

 

Oynadığı Alman yapımı ‘Benim Çılgın Türk Düğünüm’ filmi TV Kanalı 3sat izleyici ödülüne ve Alman Görsel Sanatlar Akademisi’nin ALMAN TV ödülüne layık görüldü. Film 2007 yılında Adolf Grimme ödülünü de aldı.

copyright © 2013 | BO SAHNE | all rights reserved | credits